- Onsdag, 23. august 2017
SULDRUP: Himmerlandshave Ældrecenter får et dejligt besøg af Heidi Bunk Sørensen og Niels Jørgen Odgård med musik og sang.
De vil præsentere en blandet buket af gamle revyviser, lige til at nynne med på - eller lytte lidt nærmere til - med de mange gode historier, som findes i disse gamle tekster. Viserne er fra perioden 1900 til ca. 1950 og er fra nogle af de mange revyer, der var på den tid, samt enkelte viser og sange fra kendte danske film.
Kom og oplev og Heidi og Niels Jørgen med en ny version revyviser - sidste besøg af dem var meget vellykket og bragte mange minder frem fra svundne tider.
Ligeledes starter man igen med banko efter veloverstået ferie, der vil være gode gevinster og hyggeligt samvær - og kaffe til dem der ønsker de. Der er ingen tilmelding, det er bare at møde op og dermed være med til at støtte et godt formål. Overskud går til andre gode aktiviteter på Himmerlandshave. Spillet støttes også af Sønderup/Suldrup Senior, hvilket vi er meget glade og taknemmelige for.