STØVRING: I starten af juli mødte 55 glade og spændte børn op til Aqua Camp 2023 i Støvring Svømmehal. Det er 17. år i træk, at Svømmeklubben Pingvinen inviterer områdets børn til en uge med leg og læring i og på vandet, og igen i år var der rift om pladserne.

Ugen er tilbragt dels i svømmehallen, hvor der har været rig mulighed for at boltre sig i vandet, dels på fodboldbanerne og i klubhuset ved Støvring IF. Her har de 55 børn trodset regnen og brændt masser af energi af på en række forskellige lege, boldspil og masser af svømning.

Torsdag var store mærkedag, hvor de mange børn gav den gas og skulle svømme så langt, de hver især kunne for at opnå svømmemærker. – Det har været vildt sjovt at være med på Aqua Camp. Sidste år svømmede jeg næsten en kilometer, men i år nåede jeg op på 1.050 meter. Det er ret sejt, synes jeg, siger 7-årige Dagmar Morsing Steenberg, mens hun stolt viser sit nyeste svømmemærke frem.

Fredag fik børnene mulighed for at tage badedyr og vandpistoler med i svømmehallen til en hyggelig afslutning. De otte unge og voksne, der har bidraget til at afholde Aqua Camp, stod for skud med vandpistoler, og flere af dem blev da også skubbet i vandet. Aqua Campen blev afsluttet med hotdogs og overrækkelse af guldmedaljer, svømmemærker og diplomer.

Svømmeklubben Pingvinen er stor tak skyldig til instruktører, assistenter og »madmor« Helle, der har bidraget til at holde humøret oppe ugen igennem trods det skiftende vejr samt SIF for lån af klubhus og boldbaner samt en række sponsorer, siger Line Steenberg fra Svømmeklubben Pingvinen.

Fredag var der dømt fri leg med badedyr, vandpistoler og udspring fra vipperne i Støvring Svømmehal.

e-max.it: your social media marketing partner