Igen i år summer kirkerne i Rebild Provsti af liv og musik i juli og august, når organisternes sommermusikfestival »Sommerkoncerter i Rebild Provsti« løber af stablen for tredie år i træk. Tirsdag i næste uge kan man i Aarestrup kirke således opleve den anden koncert i rækken af sommerkoncerter.

 

En betagende månerejse…

Koncerten i Aarestrup er lagt i hænderne på de to sprudlende og meget kompetente og velsyngende operasangere Iben Silberg, sopran og Per Jellum, tenor. Da det netop denne aften er fuldmåne, vil de to sangere tager publikum med på en betagende rejse ind i operaens, operettens og musicalens verden med månen som tema. Publikum får også mulighed for selv at synge, da der indgår en række fællessange i programmet. De to operasangere akkompagneres af Louise Schrøder.Efter koncerten kan man nyde sin medbragte aftenkaffe ved gadekæret tæt ved kirken, hvor man fra den smukke pavillon med borde og bænke måske kan få et glimt af fuldmånen, der står op kl. 20.33.

Fuldmåne ledsaget af små sceniske optrin

Iben Silberg og Per Jellum har gennem en årrække haft et koncertsamarbejde, hvor de to sangere ikke kun synger, men også spiller de roller, de synger, så koncerten bliver en række små sceniske optrin.Iben Silberg er uddannet på Syddansk Musikkonservatorium og Skuespilskole med solistklasse fra Det Jyske Musikkonservatorium. Hun synger i DR Koncertkoret og er desuden efterspurgt som solist i både opera- og koncertsammenhænge og har sunget med flere af landsdelsorkestrene.Per Jellum debuterede i 2018 som solist på Den Jyske Opera og ved Copenhagen Opera Festival og i 2022 som solist på Den Fynske Opera. Han har arbejdet sammen med alle landsdelsorkestre i Danmark og har sunget en lang række operaroller og adskillige store partier i musicalgenren.

Vel mødt til en koncert fyldt med stemning, store følelser og fællessang, lyder det fra arrangørerne, Aarestrup-Haverslev kirker.

e-max.it: your social media marketing partner