Hjerteforeningen Rebild indbyder til officiel indvielse af Hjertesti i Suldrup den 4. marts på p-pladsen ved Suldrup Sø.

Af Hjerteforeningen Rebild

 

SULDRUP: Forebyggelse er jo som bekendt bedre end helbredelse, og her spiller motion en vigtig rolle - på turen på den nye sti, kan man samtidig nyde den smukke omkringliggende natur.

Rebild Kommune og Seniorservice i Suldrup har medvirket til denne 3,5 km tur, som starter og slutter ved Suldrup Sø. Undervejs vandres der fra søen op til Hjedsbækvej - forbi børnehave, skole og idrætsplads - igennem Møllers Bakker og videre forbi tennisbanerne. Hjedsbækvej krydses igen, og ruten går via Stengade til anlægget og derefter tilbage til p-pladsen ved søen.

Man håber borgerne i Suldrup og omegn vil blive glade for stien.  

Hjerteforeningen Rebild har nu etableret otte Hjertestier i Terndrup, Skørping, Nysum-Ravnkilde, Støvring og Suldrup.

e-max.it: your social media marketing partner