- Onsdag, 30. august 2017
Ø. HORNUM: I Gnisten er det socialt og sjovt, samtidig med man motionerer - og motion er rigtig godt, hvis man ønsker en bedre livsstil, være mindre syg, få større velvære og ikke mindst et godt socialt samvær. Dette kan Gnisten i Øster Hornum, som er en selvstændig forening, hjælpe med til. Der starter ny sæson op den 4. september, og man opfordrer alle seniorer over 60 år til motion og socialt samvær.
Det kan og får man, hvis man deltager i løjerne, når de mange nuværende - og sikkert også en del nye medlemmer - af Gnisten hver mandag mødes i Øster Hornum Hallen til gymnastik og leg med forskellige boldspil, som giver god energi og højt humør.
Der sluttes altid af i Hallens møderum med kaffe, brød, et par sange og måske en god historie. Denne dag er i bogstavelig forstand hellig og ugens højdepunkt for rigtig mange.
Gnistens medlemmer inviteres derudover på udflugt forår og efterår, hvor foreningen er vært ved forskellige arrangementer, og allerede den 28. september er der en rigtig spændende udflugt.

