- Onsdag, 17. december 2025
Terndrup-Blenstrup-Bælum og Omegns Seniorforening besøgte igen i år ældrecentrene i Bælum og Terndrup til glæde for beboere og pårørende.
Af John Jensen, lokaljournalist
TERNDRUP/BÆLUM: December-traditionerne holdes i hævd hos Terndrup-Blenstrup-Bælum og Omegns Seniorforening. Foreningens medlemmer lagde også i år vejen forbi både Terndrup og Bælum Ældrecenter for at synge julen ind sammen med beboerne.
På begge plejehjem bød seniorforeningens formand velkommen og havde som lille gave medbragt to drillenisser til hvert sted – nisser, der efter sigende kan finde på lidt af hvert i juletiden.

På Terndrup Ældrecenter sang de 50 deltagere med stor energi.
Ønskesang
I Terndrup var der omkring 50 deltagere. Her stod Gunhild Kjær og Bent Hvilshøj Jacobsen for musikken, og deltagerne kunne selv ønske julesange undervejs. Hyggen bredte sig, og i pausen blev der serveret kaffe, flødeskumslagkager og småkager, mens snakken gik lystigt. Traditionen tro sluttede man af med at synge “Jeg ved en lærkerede”.

På Bælum Ældrecenter var det Bent Hvilshøj Jacobsen og Jette Moeslund, der akkompagnerede og sang for.
En dejlig dag
På Bælum Ældrecenter var der 65 deltagere ved seniorernes julebesøg, og her leverede Jette Moeslund og Bent Hvilshøj Jacobsen underholdningen. Jette Moeslund havde udvalgt julesangene på forhånd, og der blev sunget med stor energi. Også her bød pausen på kaffe med småkager og flødeskumslagkager. Arrangementet blev rundet af med den faste afslutningssang “En dejlig dag”.

Lederen af Terndrup Ældrecenter, Jannie Krebs Nielsen, tog imod de to drillenisser, der nu har nogle travle dage op til juleaften.
Drillenisserier
Nu er spørgsmålet blot, hvad de medbragte drillenisser mon finder på i decemberdagene på de to ældrecentre – for lidt drilleri hører sig jo til i julen.

