I efteråret 2023 startede BSI og Terndrup HK et nyt klubsamarbejde i håndbold for de respektive ungdomsafdelinger. 

 

I samarbejdets første sæson har klubberne allerede flere hold sammen. Samarbejdet består pt. af U11 piger og et U13 hold med for både drenge og piger. 

Allerede godt i gang

Kasper og Elisabeth fra ungdomsudvalget udtaler: – Vi synes faktisk allerede, vores samarbejde fungerer rigtigt godt. Vi startede med at arrangere en fælles håndbolddag i begge haller, hvor både nye og erfarne spillere deltog. Arrangementet blev godt, og det var vores klare opfattelse, at både børn og trænere havde en god og lærerig dag. Efterfølgende blev det besluttet, at det var U11 og U13 holdene vi gik videre med i samarbejdet. Et samarbejde, som i JHF´s turnering spiller under navnet Rebild Øst håndbold.

Supersjovt med forældre opbakning

– Holdene træner hver tirsdag i Bælumhallen og om torsdagen i Terndrup hallen. Det giver faktisk rigtig meget for alle holdene, at man kan træne sammen, og at der er plads til alle, uanset niveau, alder og køn, forklarer Kasper og Elisabeth. 

Elisabet fortæller yderligere: – Det vi ser er, at holdene fungerer rigtig godt socialt og de har det supersjovt sammen. Desuden er de rigtig gode til at hjælpe hinanden på tværs af årgangene og køn, hvis et hold mangler en spiller eller to, ved f.eks. sygdom. 

– Vi mærker desuden en kæmpe opbakning fra forældre, og ikke mindst de sponsorer, der har valgt at give de unge nyt spillertøj . Det nye fællesspillertøj for Rebild Øst er for øvrigt mørkegrønt.

Alle skal føle sig velkommen

Rebild Øst Håndbold U13, drenge og piger.

Vores klare målsætninger er klart, at ALLE børn og unge skal føle sig velkommen i klubberne, og at det skal være sjovt og udviklende at spille håndbold. Vi er nu i gang med anden halv-sæson, og vi ser en masse spillere, der virkelig har udvikler sig og er glade for, at de igen har mulighed for at spille håndbold.

– Vi håber naturligvis, der sidder endnu flere unge derude med lyst til at komme og være med. Alle er i hvert fald mere end velkommen, slutter Kasper og Elisabeth.

/ JS

e-max.it: your social media marketing partner