- Onsdag, 27. september 2023
Aktivlejr på Sletten.
Næsten 500 FDFere farvede skoven ved Julsø blå, mens efteråret farvede skoven rød og gul.
Fredag til søndag blev der afviklet aktivlejr på Sletten ved Julsø. Her deltager væbnere i alderen 10-15 år.
FDF Støvring har deltaget med fire væbnere og Øster Hornum har deltaget med seks væbnere sammen med 217 andre væbnere i årets udgave af Aktivlejr på Sletten ved Ry, den 45. i rækken. Jubilæet blev fejret søndag morgen, med bl.a. fælles foto og uddeling af mærker.
Lejren begyndte fredag aften med gudstjeneste i skoven, der var belyst med alverdens farver. Lands Delto bandet sørgede for musik og god stemning.
Deltagerne havde på forhånd valgt sig ind på en aktivitet som de så har deltaget i lørdag og søndag. Der var bl.a. mulighed for at løse koder, sejle i kano, lave slik og arbejde med foto. Udover tiden i grupperne har der været lejrbål, natløb og hygge på lejrpladsen.

Rosa fra Støvring i smykkeværkstedet.
Mens børnene var ude til aktiviteter, havde lederne mulighed for at deltage i en guidet tur rundt på området, eller mødes med bekendte over en kop kaffe. Netværk er en stor og vigtig del af det frivillige arbejde, som lederne yder. Alle ledere arbejder på at give børn og unge gode oplevelser, og et ståsted at møde verden fra.
Lørdag aften var der, som sædvanlig, et festligt lejrbål, med musik, latter og sang. Hygge med nye og gamle venner. Et natløb skal der også til, så det havde seniorgruppen sørget for.
På lejren deltog også en seniorgruppe, de 15-18 årige, hvor 20 seniorer fra landsdelen deltog. En af deres opgaver var bl.a. at arrangere et natløb for væbnerne, en del af lederuddannelsen i FDF.
Lørdag var der også arrangement for de 6-8 årige og deres forældre, så lørdag var det alt i alt 500 børn og unge i blå skjorter på Sletten.
Søndag formiddag var der igen aktiviteter. Søndag eftermiddag var der fælles afslutning inden deltagerne tog hjem, med en masse oplevelser og nye venner i bagagen.
Aktivlejren er blevet afviklet på Sletten de sidste 45 år, på nær i 2020 hvor Aktivlejren blev afviklet online på grund af Corona. En lejr, som Aktivlejr, der har eksisteret i mere en 40 år, er noget af en præstation og en oplevelse for dem der har deltaget gennem alle år. Her får man FDF-oplevelser for livet, og mange af lederne har selv været deltager i lejren.
/HF


