Rebild Kommune skal tilsyneladende spare igen. Nu går det ud over dagplejebørnene og deres dagplejere. Dagplejerne har hidtil kunnet holde legestue hver fredag i Skørping Idrætscenter, hvor centeret har sørget for fine lokaler med tumleplads, gynger og andre fysiske udfoldelsesmuligheder. Dette bliver pr. 1. august beskåret til én gang om måneden. Kan vi være det bekendt overfor børn og dagplejere? 

Børnene elsker at komme i hallen, de bliver fortrolige med faciliteterne og med personalet og de får lov at tumle. Dagplejerne får mulighed for kollegial sparring og hygge, og får et sjovt afbræk fra hverdagen. Det er alt sammen gode effekter, som gavner børn, dagplejere og forældrene på kort sigt, men det har også de langsigtede effekter, når dagplejere og børn møder hinanden inden en eventuel gæstepasning, børnene har lyst til at komme i et idrætscenter, og de møder dem, som de skal gå i børnehave med senere i livet. Det er med til at understøtte en tryg barndom. 

Jeg forestiller mig, at det er en beslutning fra en fuldmægtig, som ligger til grund for dette. Da beløbet man sparer er så lavt, at det nærmest er grinagtigt. Men måske skal vi have nogle politikere på banen, som vil varetage de mindste børns tarv.

Kommunen søger i disse måneder aktivt flere dagplejere. Det bliver nok svært at rekruttere flere, når man samtidigt forringer deres mulighed for kollegial sparring, som ellers er udpenslet i jobopslagene. 

 

Med venlig hilsen

Andreas Rytter, far til Ene, som har nydt sine ture i legestuen

e-max.it: your social media marketing partner