- Onsdag, 14. september 2016
Troubadour, musiker, foredragsholder Flemming Baade underholder i Stubhuset den 20. september.

Flemming Baade skal fortælle Støvring Seniorer om Benny Andersen
STØVRING: Støvring Seniorer får besøg af Flemming Baade, der spiller og fortæller om Benny Andersen og hans digte og musik. Flemming har en meget alsidig musikalsk baggrund, hvor han startede som 7 årig med musikken som hobby, men har virket som professionel siden 1995.
Flemming Baade siger:
- ’’Danmarks nationalskjald’’ kaldes Benny Andersen ofte. Hans produktion af digte er enorm, og han har skrevet børnebøger, rejsebeskrivelser - og ikke mindst viser. Vi kender og elsker alle Svantes lykkelige dag, Barndommens land og Bjørnen vågner. Dem - og mange andre - skal vi synge sammen, og jeg synger et par viser og læser nogle af Benny Andersens sjoveste digte op.
Flemming Baade underholder med sang og harmonikaspil, krydret med historier af mere eller mindre sandfærdig karakter - men i hvert fald underholdende.