Hele weekenden summede af aktivitet. Børn, unge og voksne var i fuldt sving på rideskolen hele weekenden den 15-16. oktober.

STØVRING: Ponyer og heste blev flettet, striglet og shinet så de var  klar til at blive præsenteret for dommerne til det store interne klubstævne. Rytterne var i hvide bukser og fin jakke med slips (på ryttersprog: plastron), samt blankpolerede støvler, nypudsede sadler og hovedtøjer med flotte rhinsten, der strålede.
Der var deltagere lige fra næsten helt nybegyndere til de helt erfarne ryttere, der red de sværeste dressurprogrammer.
Stævnet blev afsluttet med ridebanespringning om søndagen.
Der blev til stævnet også afholdt klubmesterskab for både pony og hest, i både dressur og spring.
Stævnet var et tilløbsstykke for venner, forældre og bedsteforældre, både til rideskolens elevskole og til privatrytterne, og tribunen var godt besøgt, ligesom rideskolens café var basen, når man lige skulle hygge sig og have lidt godt til ganen.
Til vinderne var der lækre præmier, sponseret af mange af byens erhvervsdrivende, samt af private sponsorer.

Vindere lørdag den 15. oktober.
Holdridning hest/pony: 1. Silje Ejsing-Dunn på Lidli, 70,6%. 2. Luna Thygesen på Arcon , 65,6%. 3. Sarah Greth på Lidli, 63,9%.
Procentklase LD, hest/pony: 1. Sara Bohmann på Vain, 66,2%. 2. Emma N. Christensen på Marijke, 65,6%. 3. Laura D. Mikkelsen på Luca S., 65,0%
Procentklasse LC, pony: 1. Cecilie Krone Lund på Vicktoria, 63,0%. 2. Sophia Langley på Bacardi, 62,4%.
Procentklasse LA, pony: 1. Laura D. Mikkelsen på Kentucky, 63,1.
Procentklasse LC, hest:    1. Mads Krogh på Alban, 63,3%. 2. Lisbeth Poulsen på Lykke, 63,0%.
Procentklasse LA, hest:    1. Sanne Holm på Ina, 64,8%. 2. Christina Christensen på Denzel, 62,6%.
Klubmesterskab afd. 1 pony: 1. Anne Sofie L. Svendsen på Festinas Cato, 77,5%. 2. Laura D. Mikkelsen på Kentucky, 73,7%. 3. Lasse S. Poulsgaarde på Mc Cloud, 70,6%. 4. Katrine Riis på Honey Moon, 69,3%.
Klubmesterskab afd. 1 hest: 1. Janne L. Madsen på LVS Figo, 72,8%. 2. Mette Larsen Møller på Charon, 71,2%. 3. Laura D. Mikkelsen på Luca S, 70,6%.

Vindere søndag den 16. oktober:
Procentklase LD, hest/pony: 1. Sarah Aaen på Marijke, 68,9%. 2. Laura D. Mikkelsen på Luca S. 68,3%. 2. Marianne Larsen på Win-ston, 68,3%.
Procentklasse LC, pony:    1. Cecilie Krone Lund på Vicktoria, 66,4%. 1. Nina Aslak på Baloo, 66,4%.
Procentklasse LA, pony:    1. Laura D. Mikkelsen på Kentucky, 67,1%.
Procentklasse LC, hest:    1. Lasse S. Poulsgaard på Richard, 67,0%. 1. Sara Bohmann på Vaincoeure, 67,0%.
Procentklasse LA, hest: 1. Sanne Holm på Ina, 66,2%.
Klubmesterskab afd. 2 pony: 1. Laura D. Mikkelsen på Kentucky, 68,4%. 2. Juliane T. Bothager på Honey Moon, 67,4%. 3. Anne Sofie L. Svendsen på Festina´s Cato, 67,2%.
Klubmesterskab afd. 2 hest: 1. Laura d. Mikkelsen på Luca S, 68,3%. 2. Katrine B. Laursen på Micheling, 67,4%.
Spring pony/hest, B0: 1. Emilie K. Broe på Maximus. 2. Benjamin Rask Jensen på L Sheik.
Klubmester pony/hest
spring: 1. Natascha Rask Jensen på Wendy. 2.  Natascha Rask Jensen på Hotte.
Samlet klubmester ponydressur:    1. Anne Sofie L. Svendsen på Festinas Cato. 2.  Laura D. Mikkelsen på Kavsgaards Kentucky. 3.  Lasse S. Poulsgaarde på Mc Cloud. 4.  Katrine Riis på Honey Moon.
Samlet klubmester hestdressur:     1. Laura D. Mikkelsen på Luca Sønder-
gaard. 2.   Janne L. Madsen på LVS Figo. 3. Mette Larsen Møller på Rawas Charon og nr. 4. Katrine B. Laursen på Micheling.

e-max.it: your social media marketing partner